Живці

Живці – невеликі живі рибки, які наживляємо на гачок для лову хижих риб. Для цього найчастіше використовують плотву, краснопірку​​, окунців, карасиків, верховодку, головня, пічкура та ін..

Вибір виду живців проводиться з урахуванням особливостей риби, яку риболов має намір зловити. Для сома, наприклад, має значення розмір живця. Він здатен заковтувати і досить велику рибу. А судак може заковтнути тільки рибок з подовженим тілом – таких, як пічкур, в’юн, і т. п. Живців відловлюють поплавковою вудкою або за допомогою маленької блешні зимової снасті на муху, мотиля, дрібного опариша, хлібний м’якуш. Спійманого живця відразу ж обережно знімають з гачка і швидко пускають в садок, що знаходиться у воді.

При лові пічкурів можна використовувати «дитячий» спосіб . Для цього беруть банку або бутель з широким горлом, кладуть у неї кірку житнього хліба, заходять по коліно у воду, опускають у неї посудину шийкою проти течії, і через деякий час у ньому виявляться два, а то й три пічкурі. Тут треба відразу ж затиснути долонею горлечко посудини – і наживка здобута. У великих містах живців можна придбати в зоомагазинах. Живців досить складно зберігати вдома. Вони вимагають чистої, свіжої води прийнятної температури. На риболовлі найпростіше зберігати живців в садку, опущеному в воду, де вони майже не вимагають догляду.

Але коли ловлять з човна, то при зміні місця садок з живцями у воді залишати не можна, так як під час переміщення вони будуть битися і швидко загинуть. Якщо живців під час риболовлі тримають у кані, то стан їх слід періодично контролювати. Як тільки вода в кані починає прогріватися або збіднюється киснем, що стане помітно по поведінці живців, які почнуть часто спливати і заковтувати ротом повітря, воду негайно освіжають на 2/3 об’єму. Краще робити це, не доводячи живців до кисневого голодування. І ще одна порада: чим менше в кані живців, тим довше вони зберігаються. Дістають живців з садка або кана невеликим сачком з марлі, щоб не пошкодити плавники. Якщо живців треба зберегти протягом тривалого часу, то для цього найкраще помістити їх в садки, опустити у водойму на протоці в тіньовому і глибокому місці. Без дополнительного освещения не обойтись на внедорожниках, которые действительно используются для преодоления пересечённой местности. Выбирайте дополнительное освещение на авто, квадроциклы и снегоходы.

Карасики можуть досить довго зберігатися у великій бочці зрідка замінної водою. Суттєва деталь: живців різних видів краще тримати роздільно. Цього особливо вимагає йорж, так як його слиз несприятливо діє на інших рибок. При всіх способах зберігання живці повинні знаходитися на тіньовій стороні або прикриті чим-небудь від попадання прямих сонячних променів. На великі відстані живців перевозять у спеціальних бідонах з поліетилену або з легкої нержавіючого металу, і чим більше місткість, тим краще. Щоб бідон не нагрівався в жарку погоду, його вкривають мокрою ганчіркою. Бажано брати із собою лід і періодично підкладати його шматочками в воду. При перевезенні живців взимку бідони рекомендується утеплювати газетним папером і ганчір’ям. Перевезення на великі відстані краще всього переносять карасики . Вони менш вимогливі до змісту кисню у воді, а на невеликі відстані їх можна переносити і в сирому моху. Шкіра карася має гарну здатністю до газообміну і є додатковим органом дихання. Типові способи наживки невеликих рибок:

1.Насаджування живця при ловлі на течії:

Наживлення живця при ловлі на течії

2.Насаджування живця при ловлі на тихій воді:

Насаджування живця при ловлі на тихій воді

3.Наживлення живців при лові на донні снасті:

Наживлення живців при лові на донні снасті Насадження живців при лові на донні снасті

На практиці можна бачити й інші прийоми . Практична і надійна наживка на снасточку з двох гачків на одному повідку. При цьому на течії верхній гачок повинен бути більше нижнього, а в стоячій воді –  навпаки. Відстані між гачками встановлюються по живцю. На течії наживка на один гачок за спинку не рекомендується – рибка буде виноситися до поверхні. В усіх випадках гачки повинні бути тонкими і міцними, а повідці не товсті. На живців ловлять поплавцевими і донними снастями, на кружки і жерлиці , при цьому періодично перевіряючи рухливість наживки, живучість якої різна. Менш живуча верховодка. Взимку , коли хижаки стають млявими, живці можуть бути менш рухливими. Зате чим енергійніше рухається живець літом, тим більша ймовірність, що він зможе привабити хижака. Застосовуючи спеціальні снасточки , на живця можна ловити і спінінгом, але рибка повинна бути зі свіжою та блискучою лускою. Зберегти ж у такому вигляді поснулих живців важко, і тоді слід вдаватися до їх консервування. Консервування живців і мальків виконується наступним способом. Готують 2% розчин формаліну і наливають в посудину і добре закриваємо його пробкою. Посудина повинна вміщати не менше десяти рибок. У розчин формаліну кладуть рибок і тримають їх в ньому добу. Потім їх обережно виймають і загортають кожну в тканину або папір, щоб збереглася луска. Тіла риб стають пружними, і луска їх надовго зберігає свій блиск. Запах формаліну легко знищується, якщо рибок покласти ненадовго в міцний розчин харчової солі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *