Вудилище

Вудилище

Призначення вудилища – сприяти введенню гачка з насадкою, покращувати підсічку і полегшувати витягування риби. Вудилище абсолютно необхідне при лові з поплавком і бажано при лові на донну вудку. Вибирати вудилище треба залежно від способу лову, розміру і виду риби. Вудилище поплавковою вудки повинно володіти легкістю і достатньою гнучкістю, але при цьому бути міцним. Найчастіше можна почути, що довжина вудилища повинна бути не менше 2,5 м, однак використання саме такої вудки обгрунтоване певними причинами. Нормальна ж довжина вудилища 3-4 м (фабрично виготовленні бувають і довші). Не варто забувати і те, що наддовге вудилище являє собою чималу масу, здатну швидко втомити рибалку, особливо якщо доведеться часто закидати насадку і тримати вудлище в руках. Та й виводити рибу ним незручно. Важливими властивостями вудилища є його жорсткість і пружинистість. Жорсткість вудилища – це здатність чинити супротив вигину під дією зусилля, прикладеного до його кінця і спрямованого перпендикулярно поздовжньої осі. Жорсткість зазвичай визначається величиною прогину кінця вудилища, встановленого під кутом 45°, під дією навантаження. Чим менше величина прогину однакових за довжиною вудилищ, тим жорсткіше вудлище. Пружинистість, або пружність, вудлища – це його здатність повертатися в початкове положення після зняття навантаження. Вона визначається швидкістю повернення після миттєвого зняття навантаження . Чим більше швидкість, тим вудилище більш пружне. Міцність вудилища повинна бути співмірна величині тієї риби, яку передбачається ловити. Але тільки не слід думати, що надміцне і вельми пружне вудилище не підведе при виведенні самої великої риби, а вже дрібна взагалі нікуди не дінеться. Це не так. Від пружності вудилища, особливо його кінчика, залежить і характер підсічки, і умови виведення видобутку. При лові на надпружні вудилище часті сходи дрібної риби. Значить, амортизаційна здатність вудлища повинна відповідати силі опору риби.У недалекому минулому рибалки воліли вудили на натуральні вудилища – з цілісного березового, горіхового або ялівцевого хлиста. І навіть коли з’явився у продажу бамбук, чимало завзятих рибалок віддавали перевагу звичним вудилищам. Кращими у них вважалися саме березові, які досить міцні, еластичні і цілком придатні для виведення навіть великої риби. Тому і в наші дні, коли в магазинах є вудилища з всіляких матеріалів, березові з успіхом можуть бути використані любителями «посидіти на вечірній зірці». Якщо ви вирішили не вдаватися до готової продукції, а ризикнути зробити вудилище самостійно, прислухайтесь до порад фахівця.
1. Зрізати хлист найкраще восени, в жовтні або листопаді. У цей час деревина знаходить найбільшу цільність. Досить високі і більш-менш рівні деревця можна знайти в молодому березняку. Зарості тут бувають настільки густі, що вилучення одної-двох берізок не заподіє шкоди гаю. І все ж навіть при величезному їх кількості знайти деревце потрібної довжини і абсолютно пряме дуже важко. Тому можна зупинити свій вибір і на тому, яке має невелику кривизну. Після видалення сучків і кори його виправляють одним із двох способів.
2. Верхівку хлиста примотують до прямої палиці (довжиною близько метра), а палицю прив’язують до чого-небудь на достатній висоті. До комлі прикріплюють важкий вантаж (15-20 кг). Або заготовку щільно прив’язують до прямої товстої жердини. І в тому, і в іншому випадку хлисти повинні знаходитися у відповідному положенні 3-4 місяці.
3. Зачистити вудилище можна за допомогою напилка. Зачищаються ті місця, де були сучки і інші нерівності, після чого майбутнє вудилище непогано пофарбувати олійною фарбою, причому обов’язково темних тонів. Міський житель швидше за все навряд чи обзаведеться подібним вудилищем, і насамперед через незручності при користуванні транспортом. Правда, і березове вудлище можна зробити складовим з 2-3 колін за допомогою з’єднань трубок, але такі з’єднання недовговічні. Для більшості рибалок, яким доводиться виїзджати на віддалені водойми в особистих машинах, зручно користуватися телескопічним вудлищем, яке в зібраному вигляді має невеликий розмір по довжині, що не важке, а в робочому стані володіє всіма необхідними якостями для лову як дрібної, так і крупної риби.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *