Пастушок

Напередодні холодної пори риба посилено годується, часто хапає будь-яку приманку, нехтуючи обережністю, клює жадібно. Якщо рибалка не встигне вчасно підсікти, забариться, то може статися так, що гачок доведеться потім витягувати з рота риби з великими труднощами, та й сама риба при цьому сильно травмується. Але цього можна уникнути в тому випадку, коли будь-яка, навіть сама непомітна покльовка відразу ж буде визначена рибалкою. Чітке визначення моменту клювання в рибальській практиці елемент найважливіший. Як ми зазвичай обвантажуємо поплавок на вудці? Якщо вантажопідйомність поплавка дорівнює 1,5 г, то більшість з нас за старою звичкою, вкоріненою ще з тих часів, коли в магазинах неможливо було придбати різнокаліберні важки, занурюють свою снасть 1,5 грамовою свинцевою дробинкою. Поплавок, звичайно, потоне до самої «ватерлінії» і буде триматися на течії, тільки чутливим він від такого грузила не стане. А отже, не тільки обережна покльовка буде проігнорована, а й активна. Рибалці буде вкрай важко визначити момент своєчасної підсічки. Висновок тут тільки один: грузити поплавок необхідно грамотно, так щоб він був максимально чутливий до будь-яких змін положення гачка з насадкою. При безлічі способів лову на поплавкову вудку, грамотна огрузка снасті відіграє основну роль. Чітке визначення моменту клювання залежить від свинцевої дробинки, яка встановлюється ближче інших елементів обвантаження до гачка або мормишки. Називається така дробинка підпаском. При деяких видах проводки цей грузик ставиться не легше, ніж інші. По-перше, доведено, що грузило рибу не відлякує; по-друге, застосування низки дробинок робить оснащення найбільш збалансованим; по-третє, при опусканні приманки на дно ймовірність заплутування волосіні з легким грузилом біля гачка зростає. Навпаки, більш важкий підпасок зуміє вчасно і без заплутування доставити приманку на дно. Якщо вся оснастка збалансована, то при клюванні майже стовідсотково риба обов’язково підніме не тільки гачок з приманкою, а й сам підпасок і навіть не помітить ніякої додаткової ваги, а рибалка по спливаючому поплавцю в той же момент зуміє правильно зреагувати на клювання. При ловлі на швидкій течії треба вибирати підпасок такої ваги, щоб він швидко і надійно занурював поплавок від «ватерлінії» до верхнього краю антени. Тільки в цьому випадку навіть легчайший дотик риби до насадки буде відзначено поплавком. У разі ж елементарного огруження, тобто за допомогою однієї-двох дробинок, поплавок не спрацює на підйом і рибалка не зможе навіть побачити клювання. Більш того, відчувши вагу грузил, риба швидко позбудеться від гачка, виплюнувши його. Для лову на середній течії на перекатах поплавок вагою 1,5 г огружають так: закріплюють з інтервалом в 10 см п’ять дробинок по 0,2 г (в сумі 1 г) і одну дробинку вагою 0,5 г закріплюють безпосередньо біля повідка або на повідку. Ця дробинка буде підпаском.

Оснащення для лову на перекатіОснащення для лову на перекаті:

1 – поплавок з обваженим кілем; 2 – п’ять дробинок, встановлених з інтервалом 10 см; 3 – підпасок.

Безумовно, в залежності від місця, де ведеться ловля, постійно доводиться міняти манеру подачі насадки рибі. Для цього, з огляду на силу течії в різних шарах води, грузила по волосіні переміщують. Зробити це зовсім нескладно, якщо використовувати м’який свинець. До речі, навесні відстань між гачком і подпаском має бути мінімальною, іноді 2-3 см, якщо ловля ведеться в проводку. Але при ловлі в стоячій воді яку деякі рибалки збільшують мало не до 0,5 м. Повідець без підпаска хороший в тому випадку, коли риба реагує тільки на плавно потопаючу насадку. Восени звичайна поплавкова вудка часто використовується рибалками як напівдонка. Для цього поплавок зсувається до вершинки вудилища, а закидання снасті здійснюється в сторону русла. Багато рибалок застосовують в цьому випадку ковзаючі грузила, які зупиняються вертлюжком або звичайною свинцевою дробинкою. Якщо ловля ведеться на течії, то повідці на такій снасті іноді встановлюються дуже довгі – від 15 см до 0,6 м. Довгі повідці «гуляють» за течією з боку в бік, привабливо подаючи рибі насадку. Але іноді виникає необхідність довгий повідець пригрузити додатковою дробинкою, і її ми теж назвемо підпаском. Іноді на довгому повідку встановлюються два-три підпаска.

Оснащення з трьома підпаскамиНа пригруженому повідку насадка починає рухатися більш спокійно. Однак такі грузила не завжди виручають. Справа в тому, що волосінь буває так сильно натягнута течією, що риба, взявши насадку, тут же відчуває підступ і йде геть. Правда, велику рибу, скажімо ляща вагою 1,5 кг, навряд чи відлякає від ласощів незначний опір оснастки. Але клювання великих трофеїв трапляються не так часто, як клювання риби завбільшки з долоню. Тому осіння оснащення не повинна бути грубим: чим тонше і непомітніше снасть, тим легше добитися успіху. При ловлі на напівдонку спочатку треба вибрати поплавок. Він звичайно ж буде значно більшої вантажопідйомності, ніж поплавок для проводки, тільки тоді він зуміє витримати течію. Такий поплавок обов’язково повинен мати дві точки кріплення, і головне, його краще трохи недовантажити, ніж перевантажити. Спуск при цьому повинен бути дещо більшим, ніж глибина в місці передбачуваного лову. Випробуйте на практиці таке оснащення, і якщо поплавок злегка захитається, а потім волосінь потягне, не сумнівайтеся це надійне клювання. Підсікайте і риба ваша. Ось так і працює на рибалку звичайна дробинка-підпасок. Ну, чим не пастушок підводного царства, де пасуться зграї риб?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *